Město očima nezávislého člověka

To nebyl písek ze Sahary, to byla ukázka naší blízké budoucnosti

11.04.2014 15:21

Článek uveřejněný 8.4. 2014 na webových stránkách Brandýských novin pod názvem „Opět těžba písku ve městě, tentokrát je to svinstvo“ mně objasnil jednu záhadu.

Dne 9.4. jsem najela ve Staré Boleslavi na R10 směrem na Prahu. Když jsem se po pár desítkách metrů přiblížila k ochrannému valu v lokalitě Na Panském, zdvihl se vítr a já jsem vjela do žlutého oblaku jemného písku. Neměla jsem ani zdání odkud se písek na dálnici vzal. Jezdím zde denně a nikdy jsem se s něčím podobným nesetkala. Článek v Brandýských novinách mi vše objasnil.

Po jeho přečtení a po zkušenosti z R10 jsem si ale uvědomila, jaká situace reálně nastane, až se začne těžit písek v lokalitě U Jatek. A znovu jsem si položila otázku jak je vůbec možné, že někdo si dovolí povolit těžbu přímo ve městě?

Stále se mluví o životním prostředí. Rozplýváme se nad tím, že někde jsou už zase raci, jinde bobři, tam se objevil nějaký brouček... Vzpomínám si, jak se v komisi životního prostředí řešil problém  týkající se zateplení panelového domu a s tím spojený dopad na hnízdící ptactvo.

V žádném případě si nedovolím zlehčovat zájem o přírodu a její ochranu, ba právě naopak. Kdo ale ochraňuje nás? Kdo chrání nás, občany našeho města a zejména ty, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti budoucí pískovny? Jak je možné, že nikdo nezohlednil fakt, že v prostředí plném prachu a hluku budou muset maminky dávat spinkat svoje miminka v kočárku na zahrádku, že si děti budou v takovém prostředí hrát? Kdo se zastane občanů, kteří byli vědomě podvedeni pracovníky radnice, když jim nebyla poskytnutá pravdivá informace o plánované těžbě písku v lokalitě, kde si chtěli a něsledně i postavili svoje rodinné domky? A jak se může stát, že vedení radnice vůbec nezáleží na prospěchu nás občanů?

Odpověď na tyto otázky je, bohužel, známá. Jde jen a jen o peníze. Oficiální řeči o ochraně životním prostředí jsou pokrytectvým a pokrytectvým zůstanou do té doby, dokud bude lidem legálně, tedy beztrestně  ničeno zdraví, ničen jejich majetek a právo na klidné bydlení, pokud budou na radnicích rozhodovat lidé, kteří vědomě poškozují zájem občanů a dělají vše pro prosazování zájmů soukromých firem a jejich zisků.

Dagmar Altmanová

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.