Město očima nezávislého člověka

U veřejné zakázky vůbec nebyla zveřejněna cena

10.11.2014 12:29

Základním atributem demokratického soutěžení firem o státní, potažmo městské zakázky, je kontrola veřejnosti. Ta je prováděna tím, že zadavatelem bývá zveřejněna nabídková cena soutěžících firem, a to všech, které se soutěže zúčastní a posléze i cena za předmětné dílo, kterou firma zvítězila. Tak by to mělo být.

Tato rada města, jíž do konce působnosti zbývají již jen dny, naprosto na nějaký demokratický postup a veřejnou kontrolu rezignovala a snaží se prosadit co nejvíce spřátelených firem a utratit co nejvíce peněz. Před časem zveřejnila rada města veřejnou otevřenou soutěž na zabezpečení dalšího sesuvu bastionů a svahů v areálu brandýského zámku, ale dle zápisu z jednání rady města se žádná firma nepřihlásila. Zdůrazňuji, dle zápisu.

Proto byla vypsána další soutěž, tentokrát však bez zveřejnění a v tudíž v utajení před veřejností. Pravděpodobně i tento postup odpovídal zákonu, jinak by si to ani tato rada města jistě nedovolila, ale další informace o této soutěži jsou na pováženou.

Dle údajů se do soutěže po obeslání přihlásily tři firmy. Hodnoceny však byly pouze dvě, ta třetí nesplnila zadávací podmínky. Vítězem se stala společnost TAQ Praha. Jak jinak. Na zápisu z jednání rady města je však naprosto fantastické, že nikde nebyla uvedena ani jediná cena. Ani cena, kterou nabízely firmy, ale ani cena, se kterou velmi spřátelená firma zvítězila a bude provádět práce za peníze města. Vůbec nic.

Jenom pro připomenutí TAQ je onou firmou, která pro město již prováděla celou řadu akcí, například ulice u Kloboučku nebo rekonstrukci autobusového nádraží ve Staré Boleslavi, jak koneckonců Brandýské noviny uvedly včetně dokumentárních fotografií, na kterých bylo zcela jasně vidět, že na zmiňovaných stavbách pracovala technika a pracovníci s logem Stavokompletu. Na stavbách nebylo vidět ani jediného pracovníka s logem TAQ.

Fakt, že v zápisu z jednání rady města, nebyla uvedena cena za dílo, se ještě nestalo. Už aby se své funkce ujala nová rada města, ta snad, a já tomu chci věřit, bude vůči občanům města otevřenější a bude vyznávat základní principy demokracie.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.