Město očima nezávislého člověka

Umístění fotky místostarostky Novákové u legionáře je výsměchem!

17.09.2014 10:51

Po umístění velkého billboardu špiček ČSSD pro komunální volby se opičí i TOP 09. Ovšem s jedinou výjimkou. Zatímco ČSSD má na fotce celou špičku kandidátky, TOP 09 umístila po městě jakési kostky s fotkou jediné kandidátky – místostarostky Novákové. Znamená to jediné, zatímco ČSSD vsadila na týmovou spolupráci svých kandidátů, která by pokračovala i po jejich případném zvolení, u TOP 09 se jedná pouze o jediné jméno. Maně jsem si, při pohledu na tuto volební kostku, připomněl, že podobné fotky jednotlivců – kultu osobnosti, visely kdysi na každém rohu a v každé kanceláři či školní třídy. Tehdy se však vedle stávajícího prezidenta Československa objevovaly fotografie kníratého potentáta – Stalina, a byly všude.

Můj děda, francouzský legionář, jehož osudy můžete číst na těchto stránkách nebo si je poslechnout v rámci autorského čtení na Svobodném vysílači.cs, se musí obracet v hrobě. Fotku ženy, která prosazuje na radnici podporu, a to i značnou finanční, monarchistickým akcím, vojensko-historickým vzpomínkám, a nutno říci, že nostalgickým vzpomínkám na neblahé Rakousko – Uhersko, umístit u sochy legionáře, kteří prolévali krev a pokládali životy právě v boji proti c a k monarchii a za vznik samostatného státu, je podle mého mínění čirým výsměchem.

A nejen výsměchem, je to znevážení jejich obětí, neskutečného strádání, ale i odhodlání oněch bojovníků, kteří umírali za svou vlast, za náš národ.  O tom, jak organizátoři těchto akcí nahlížejí na boj například legionářů v období první světové války, svědčí i odpověď vedoucího odboru kultury a cestovního ruchu Milana Nováka, manžela místostarostky Novákové, usmívající se na občany po městě na volební kostce, na otázku Františka Štechy, kterou ve svém jednom článku zveřejnil. František Štecha se kdysi Milana Nováka zeptal, při podobné monarchistické akci, zdali ví, co by na tuto akci asi řekli legionáři z našeho města. Odpověď tehdy zněla: „No, co by, ti už stejně nežijí.“

Podle mé babičky socha legionáře, umístěná v parku před autobusovým nádražím ve Staré Boleslavi, byla prý dělána právě podle mého děda. Prý stál modelem ve své uniformě francouzského legionáře.

A právě z úcty k mému dědovi, ale i ostatním, kteří položili život či krváceli a trpěli při různých, většinou těžkých, zraněních, pokládám umístění kostky s fotografií člověka, který podporuje šlechtu, a tím i někdejší státní zřízení, v osobě Karla Schwarzenberga, za výsměch a potupu všech, kdož za to, abychom mohli žít ve svobodném a suverénním státě, bojovali a umírali.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.