Město očima nezávislého člověka

Úředníci pojedou na dovolenou, úřad se klidně zavře

23.05.2013 12:01

Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav je pověřeným městem, což znamená, že je jakýmsi malým okresem. Pod správu města spadá celkem padesát sedm dalších obcí, paradoxně jsou v tomto seznamu i obce městečka na druhém konci bývalého okresu Praha . východ, například Dolínek u Odolena Vody.

Z důvodu dopravní dostupnosti z těchto, až příliš vzdálených obcí, mnohdy se z nich veřejnou dopravou vůbec nelze dostat, má město udělenou výjimku. Může mít detašované pracoviště úřadu umístěné v Praze. Kromě Brandýsa – Boleslavi, má tuto výjimku jenom další jedno město v republice.

V Praze tak například sídlí odbor dopravy i s její vedoucí, odbor životního prostředí s vedoucím a jsou tam zaměstnáni lidé z Prahy. O našem městě, o jeho problematice, uspořádání a místopisu, tito lidé nemají ani šajn. Bylo to vidět při projednávání těžby písku v lokalitě u jatek, kdy vedoucí odboru životního prostředí ani neznal místopisné názvy, lokalitu neznal a lidi mu byli ukradení, vždyť nikoho osobně též ani neznal.

V Praze však sídlí i úsek registrace řidičů, přihlašují se tam i nová vozidla a vůbec administruje řidičskou problematiku. Tajemnice Městského úřadu Irena Tučková oznámila dne 7.5.2013 radě města, že pracoviště Praha – úsek řidičů bude z důvodu čerpání dovolené v době od 19.8 do 30.8. zcela uzavřen. Rada města tuto informaci pouze vzala na vědomí bez jediné připomínky.

Připomínku, a to podstatnou mám však já. Úřady jsou přece pro občany, nikoliv pro úředníky. Jsou to právě občané, kdož ze svých daní úředníky platí a lze tudíž říci, že úředníci jsou zaměstnanci občanů. Vždyť i pravidelné a nemalé měsíční mzdy úředníků jdou z kapes občanů – daňových poplatníků. Není tudíž možné, aby se kvůli dovolené úřad uzavřel. Úředníci měli být buď nahrazeni úředníky z Brandýsa nebo se měli na dovolené vystřídat tak, aby úřad fungoval i během dovolených.

Jak by se asi tvářili radní, kdyby jim třeba hasiči oznámili, že v době dovolených nebudou případné požáry hasit? Že není kdo, jsou přece všichni na dovolené. Nebo kdyby jim lékaři v nemocnici oznámili, aby v době dovolené nemarodili a nemoc si schovali až na dobu, kdy se z dovolené  vrátí?

Uzavření úřadu, aniž by se na tímto faktem pozastavil byť jeden jediný radní, je ukázkou vrcholné arogance úřadu vůči lidem. Dávají nám zcela jasný signál, že je občané vůbec, ale vůbec nezajímají. To, co je zajímá, jsou jen jejich výhody. Toto složení rady města a její činnost ukazuje, jak by práce zvolených představitelů občanů fungovat neměla. Jenomže to zřejmě dvanáctičlenné koalici  vůbec nevadí.

Ano, pánové a dámy s koalice rok a půl mohou být v klídku, moc dobře vědí, že se opozici nic nepodaří, ale měli by si uvědomit, že lidé ve městě paměť ještě neztratili a moc dobře vědí, jak se k nim radní a představitelé města chovají. Nakonec to vše ukáží až volby a jen doufám, že lidé při nich budou používat paměť i rozum.  

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.