Město očima nezávislého člověka

V Boleslavi se bude opět jednat o pískovně

30.06.2014 09:30

Na minulém veřejném zasedání zastupitelstva se projednávalo i stanovisko Ministerstva vnitra na otázky a sdělení Jiřího Jergla. Jednalo se o smlouvy a dodatky ke smlouvě mezi městem a Tapasem Borek. Na posledním zasedání zastupitelů, při kterém se o problematice otevření další pískovny přímo ve městě hovořilo, vysvětlovali právníci placení městem, a ne málo, advokátní kancelář dostává roční paušál celý milion korun, že všechny smlouvy a dodatky jsou právně v pořádku.

Stanovisko MV je však zcela opačné, u většiny dodatků se jednalo o smlouvy v rozporu se zákonem a podle MV jsou od samotného počátku neplatné. Z tohoto důvodu jsem zastupitelům navrhl, přesně ve znění zákona o obcích, aby minimálně třetina zastupitelů, v našem případě se jednalo o sedm, zvedla ruku pro další mimořádné veřejné zasedání zastupitelstva, kde by se s právníky města opět projednala možnost výpovědi smluv, a to i těch ze zákona platných, s těžařskou firmou.

Pro můj návrh nakonec zvedlo ruku osm z přítomných dvaceti zastupitelů, neboť ten jedenadvacátý, Pavel Bíma, byl z jednání omluven. Znamenalo to, že dle znění zákona o obcích, musí starosta svolat zastupitele na veřejné zasedání nejpozději do jedenadvaceti dnů ode dne podání žádosti. I když je hlasování a usnesení na veřejných zasedáních zastupitelů právoplatné, muselo osm zastupitelů, na žádost místostostarosty Nekvasila, hlasování a žádost o svolání dalšího veřejného zasedání, přímo na místě sepsat písemně a podepsat se. Stalo se.

Zároveň si oněch osm zastupitelů vymínilo konání veřejného zasedání ve Staré Boleslavi, neboť právě obyvatel této části města se problematika životně týká. I to se podařilo prosadit, a tak se ve čtvrtek 3. července bude konat veřejné zasedání zastupitelstva od 17 hodin v sále tělocvičny ZŠ Stará Boleslav. Je naprosto nutné, aby  přišlo do tělocvičny boj slušných zastupitelů proti pískovně podpořit co nejvíce občanů. A mělo by je být slyšet.

Na žádost častého pisatele do BN Františka Štechy uvádím jména těch, kdo pro schůzi zvedli ruku. Usnesení navrhl Vladimír Kapal (ČSSD), pro toto usnesení zvedl ruku Stanislav Huml (ČSSD), Ivana Čierná- Peterová (Bez stranické příslušnosti, zvolena za SNK), Tomáš Benda (Bez stranické příslušnosti, zvolen za SNK), Bohumil Javůrek (Bez stranické příslušnosti, zvolen za ČSSD), Ida Elsnerová (KSČM), Zdeňka Hajleková (KSČM) a Petr Kváča (SZ).

Ostatním zastupitelům, přesně ve složení koaliční dvanáctky, zřejmě občané Staré Boleslavi na srdci neleží, pískovna ve městě jim zřejmě již nevadí, ruku nezvedli, což znamená, že nové zasedání nechtěli. Je to velmi zajímavé zjištění, když si uvědomíme, že hlasování proti pískovně v roce 2011 podpořilo tehdy všech dvacet přítomných zastupitelů. Nyní tedy koaliční dvanáctka názor změnila. Není to však nic neobvyklého, stejného postupu se dočkali občané ze Zápské, když nejprve byli i koaličníci proti Kauflandu a nakonec hlasovali pro něj.

Vladimír Kapal

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.