Město očima nezávislého člověka

V LaBadii začne výstava obrazů

05.02.2015 12:06

O majiteli kavárny LaBadia Jiřím Konrádovi je známo, že podporuje po celá léta kulturní dění ve městě. Po řadu let zde v této kavárně probíhaly nejrůznější výstavy všech žánrů. A není tomu jinak ani nyní.

V pondělí, 9. února od 15 hodin, vypukne v kavárně LaBadia vernisáž výstavy obrazů malířky, členky Sdružení výtvarníků České republiky, Soni Zikmundové. Výstava jejich obrazů pak potrvá celý měsíc. Všechny obrazy, které malířka v kavárně vystavuje, jsou oleje na plátně, a to různých rozměrů, což znamená, že se nejedná o žádné rychlomalby akvarelem nebo v současnosti módními akrylátovými barvami. Nikoliv, u všech vystavených obrazů se jedná o poctivou malířskou práci s olejem.

Pár slov o malířce. Soňa Zikmundová byla od mládí ovlivněna snad nejkrásnějším malířským směrem historie, impresionismem. Tento směr, kdy se malíř snaží zachytit prchavý a krátký dojem ze scény, která každou vteřinou mizí, proslavil ty největší a nejdražší mistry moderní doby. V současnosti se malířský kumšt ubírá, kromě abstrakce, které rozumí a chápe daleko méně milovníků umění, nežli směry přijatelnější, směrem, nazývaným neoimpresionismus. Jeho velkým a evropsky uznávaným představitelem je například Alexandr Oniščenko.

Soňa Zikmundová se svou tvorbou netají, že právě v neoimpresionismu, ale v některých obrazech se přiklání až k expresi či dokonce k fauvismu, našla sama sebe. Neoimpresionismus lze provozovat několika způsoby, dnes je velice módní tak zvaně rozmývaná malba, kdy malíř používá hodně naředěné barvy, čímž dosáhne jakoby rozostřených kontur děje na obrazu. K vysvětlení, takto například namaloval svůj obraz Imprese- východ slunce, slavný C. Monet, čímž dal vzniknout celému malířskému stylu. Druhým směrem téhož stylu, kterým se vyznačoval především Vincent van Gogh, byla masivní malba přímo z tuby, kterou Vincent vymačkal přímo na plátno, a poté silným štětcem roztíral. Vznikla tím malba plastičtější, razantnější a tvrdší. Názorným příkladem této malířské techniky může být Goghův obraz Havrani nad obilným polem nebo ještě názornější obraz Alej s cypřiši.

A právě tuto techniku využívá především Soňa Zikmundová. Nepoužívá přímo vytláčení barev z tuby na plátno, ale vymačká barvu na paletu, kde si barvu namíchá dle potřeby špachtlí, kterou poté barvu nanáší na plátno. Obrazy takto vzniklé se vyznačují ostrými konturami a zřetelně čitelnými barvami. Aby výsledný dojem z obrazu byl ještě přesvědčivější, malířka kombinuje obě metody, tedy masivní malbu špachtlí s jemným rozmýváním štětcem, čímž se proslavil zejména další z impresionistů Alfréd Sysley. A právě kombinovaná technika je pro Soňu Zikmundovou tak typická, že její tvorba se stala nezaměnitelnou a jedinečnou.

O tom, že se její díla milovníkům obrazů líbí, svědčí i fakt, že její obrazy se nacházejí po celém světě, například na Tchai-wanu, v Austrálii, Kanadě či Francii. Na výstavě v kavárně LaBadia se tak s dílem malířky bude moci seznámit i veřejnost v našem městě.

V neposlední řadě je na místě vyjádřit poděkování majiteli kavárny Jiřímu Konrádovi, který výstavu umožnil a je na místě poděkování i od majitele Brandýských novin nejen jemu, ale i jeho otci, Zdeňku Konrádovi, neboť oba patří ke sponzorům Brandýských novin a patří jim za to můj dík.

Vladimír Kapal

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.