Město očima nezávislého člověka

Ve Staré Boleslavi se regulérně vaří pervitin a důsledky jsou vidět

07.05.2014 10:46

Jednou jsem se rozhodl jít se známými na procházku a ukázat jim některá méně známá místa ve Staré Boleslavi. Volba padla na cestu ke staroboleslavskému rybníčku, který je znám pod názvem Rašelina. Takové správně zapadlé místo, kdysi jsme tam s kamarády chodili tropit kde co… 

Nyní se však na tomto zapadlém místě tropí zcela jiné věci. Můj známý si při obhlídce onoho rybníčku všiml jedné velmi zajímavé věci.  Břeh hráze byl doslova zahlcen stovkami vyloupaných platíček léku MODAFEN (viz foto níže). Na co by ale někdo potřeboval tolik výše zmíněného léku? Odpověď je naprosto jednoduchá – tento lék obsahující efedrin je totiž hlavní oblíbenou složkou při výrobě pervitinu. Ohromné množství rozházených prázdných obalů od tohoto léku svědčí jasně pro fakt, že se zde v nějaké mobilní varně vařil pervitin, vždyť „laboratorní nádobíčko“ potřebné pro výrobu lze bez problémů přenést v igelitce. To, že by se vařilo na jiném místě a obaly od léků zde někdo pohodil, lze vhledem k povaze rozházených prázdných obalů téměř vyloučit. Sotva by se našel vařič pervitinu, co by se tahal s odpadky do tak odlehlého místa a pak je tam tak rozházel.

Dnes už pervitin vaří kde kdo. Této drogy je relativní dostatek a ceny padají. Dávka lze dnes sehnat i za dvě stě korun. A právě tyto nízké ceny jsou velkým lákadlem pro nejnáchylnější skupiny potencionálních uživatelů. Pervitin nabízí „hodně muziky za málo peněz“. Je dostupný sociálně slabým nebo třeba pubertálním výrostkům. Kouření marihuany je proti tomu nevinný čajíček.

Předveďme si, jaké mohou být důsledky užívání pervitinu od mladých let - třeba na příkladu dvou mladých staroboleslaváků zcela zničených léty užívání drog. Jedná se o zloděje kol a vykradače staroboleslavských zahrad Františka Bouzka a jeho přítelkyni. Tento povedený staroboleslavský feťácký páreček užívající pervitin, se stal již nedílnou součástí našeho města. Pokud zrovna nebudí někde ve městě veřejné pohoršení, tak táhnou jako dva přízraky městem a hledají, co by šlo kde ukrást nebo odvézt do šrotu – a to zejména v době kdy jim dojdou sociální dávky, které jim jako letitým nezaměstnaným poskytuje stát. O krádeže mi ale ani tak nejde, jde tu o jeden daleko závažnější problém, který se pokusím popsat. Jednou jsem toto individuum pronásledoval, poté co mi už poněkolikáté vlezl na zahradu a bral tam, co se dalo. Když jsem ho dostihl tak následoval šok. Kde se vzala, tu se vzala v rukou pronásledovaného zfetovaného zloděje Bouzka kovová trubka, a já měl co dělat, abych holýma rukama vykryl dobře mířené údery směřující na mou hlavu. No, moje kosti naštěstí vydržely, ale být na mém místě třeba někdo menší nebo slabší, tak skončí s rozpolcenou lebkou.  A to jsou přesně ty okamžiky, kdy jsou tyto zfetované trosky nejnebezpečnější. Oni prostě zejména pod vlivem pervitinu vůbec nemyslí, je jim úplně jedno, že můžou někoho zabít a klidně to udělají. Když budou mít kudlu, klidně vám ji vrazí do břicha, když budou mít pistoli, v klidu vás zastřelí. Mohu vás ujistit, že pervitinem zfetovanému jedinci je to úplně fuk. Proto je lepší raději udržet nervy na uzdě a takto zfetovanému jedinci v lupu nebránit – nestojí to za to. Dotyčného zlodějíčka je lepší si natočit telefonem nebo ho pak najít když je střízlivý a v tzv. absťáku, to se pak z nemyslícího vražedného monstra stane beránek, který si před vámi i klekne na kolena a prosí o slitování. I po tom je lepší sahat na tyto osoby spíše v rukavicích, neboť tito feťáci bývají promořeni různými chorobami – od AIDS počínaje po žloutenku konče.

O nebezpečnosti těchto zfetovaných jedinců jsme se teď v nedávné době všichni přesvědčili. Řádění jednoho pervitinem omámeného brandýského individua odnesla životem policistka.

Myslím si, že teď by město a jeho vedení už nemělo dělat mrtvého brouka. Mělo by se něco aktivně podniknout. Republiková policie teď jistě zatne místním feťáckým existencím na chvíli tipec, jenomže co dál. Na městskou policii v tomto nelze spoléhat, to je naprosto bezzubé těleso, které není schopné ani vytlačit feťáky a dealery z veřejných míst.

Možná by stálo za úvahu znovu obnovit místo městského preventisty kriminality. Dávné působení Bohumila Javůrka v této funkci se myslím celkem osvědčilo a Bouhoušovi nešlo tenkrát upřít, že se snažil jako bývalý policista s kriminalitou tohoto druhu něco dělat. Zkrátka jako starý praktik přesně věděl, kde se co děje a co na různé otrapy a feťáky platí. A to je přesně to, co teď ve městě chybí – skutečný policejní odborník s opravdovými zkušenostmi, který by to tady dal tak trochu do latě, včetně městské policie. Nyní jsme ve stavu, kdy se vedení bezpečnosti města zajišťuje různými kamarádíčky bez reálných zkušeností a výsledků, lidmi zvyklými na pohodlný život v armádních štábních funkcích, lidmi lautr mimo mísu, kteří o městě nevědí ani to nejmenší Ň a když něco o kriminalitě veřejně plácnou, tak to stojí za to….

 

Lukáš Peldřimovský

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.