Město očima nezávislého člověka

Vincent van Gogh byl zavražděn

24.11.2014 11:05

Malíř, patřící dnes mezi nejvýznamnější, ale také nejdražší malíře světa, se narodil v roce 1853. Dostal stejné křestní jméno, jako jeho starší bratr, který však velice záhy zemřel a Vincent se traumatem, který mu jméno celoživotně působilo, nikdy nevyrovnal. Vincent Willem van Gogh, jak znělo celé jeho jméno, zemřel na následky střelného poranění v roce 1890 v Auvers-sur-Oise.

Jeho malířsky nejvýznamnější období se čítá v posledních deseti letech jeho života. Za tu dobu vytvořil před 900 obrazů a 1100 kreseb. Jeho tvorba byla zpočátku čistě impresionistická a je považován za předního představitele tohoto malířského stylu, ale později se odklonil do expresionismu, až fauvismu a některé jeho poslední díla mohou být označena jako raná abstrakce.

V životopisech tohoto významného a jednoho z nejuznávanějších malířů vůbec, se uvádělo, že zemřel na následky střelného poranění, které si v záchvatu šílenství způsobil sám. Jenomže například ve Wikipedii se uvádělo, že byl zavražděn. Pravda se zjistila se stoprocentní jistotou až nyní.

Vincent van Gogh žil ještě 29 hodin po střelném zranění. Po celou tuto dobu jej ošetřoval lékař Paul John, který o průběhu ošetřování a malířově smrti napsal velice podrobnou zprávu. V jedné z těchto zpráv bylo uvedeno i to, že Vincent svému bratru Theovi, který se okamžitě k němu dostavil, řekl, že se střelil sám, proto ona sebevražda v životopisech.

Nyní se smrtí malíře zabýval americký forenzní expert Vincent di Maio, který po velmi důkladném zkoumání došel k závěrům, které sebevraždu vylučují. Balistik di Maio vycházel z velice přesného popisu zranění lékaře Johna a zjistil, že kdyby se van Gogh zastřelil sám, rána by vycházela z bezprostřední blízkosti těla a v okolí rány by se usadily saze a střelný prach. „O ničem takovém se ani v jedné z lékařských zpráv nepíše, což znamená, že hlaveň zbraně musel být minimálně 30 až 60 centimetrů od těla,“ sdělil významný americký expert.

Tento nález jednoznačně opravuje malířovy životopisy, a to tak, že nespáchal sebevraždu, ale byl zastřelen. Z vyšetřování z doby malířovy smrti a místa se ví, že Vincent van Gogh se stýkal se dvěma mladými hochy, kteří mu pomáhali nosit na místa, kde chtěl malovat, jeho malířské náčiní. Ví se i to, že jeden z těchto chlapců byl obdivovatelem kovbojů, oblékal se tak a dokonce vlastnil, sice poškozenou, nicméně funkční střelnou zbraň. Ví se i to, že si sebou bral Vincent poměrně dosti značnou zásobu alkoholu, zejména pak absintu, a tak je docela možné, že se malování v plenéru zvrhlo v pijatiku a mladý chlapec v opilosti zmáčkl spoušť a kulka naneštěstí zasáhla malíře.

Aby chlapce ochránil, prohlásil Vincent svému bratru, ale i lékaři, že se střelil sám, neboť věděl, že zemře. Jelikož byl malíř několikrát hospitalizován s psychickými problémy, všichni současníci zřejmě předpokládali, že se malíř střelil sám v návalu šílenství, proto to tak bylo prezentováno i v literatuře.

Za celý život Vincent van Gogh prodal jen jediný obraz. Po jeho smrti se však o něm veřejnost dozvěděla, spíše o jeho tragickém životním osudu a jeho sláva začala rychle stoupat. Dnes patří jeho obrazy k nejvíce ceněným a také nejdražším, například 30. 3. 1987 se prodal jeho obraz Kosatce za 53,9 mil. dolarů, ale již 15. 5. 1990 jeho Portrét doktora Gacheta byl prodán za 82,5 mil. dolarů. Zatím nejdražším obrazem byl obraz Slunečnice, jehož cena přesáhla 120 mil. dolarů. V současné době je mezi jeho nejvýznamnější díla řazen obraz Obilné pole s havrany, Alej s cypřiši či Most v Langlois v Arles. Obrazy jsou neprodejné, ale jejich tržní cena se odhaduje až na půl miliardy dolarů.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.