Město očima nezávislého člověka

Vlk se nažral a koza zůstala celá

07.10.2011 14:48

Tímto rčením by se dala popsat situace na radnici, jež nastala po nástupu nové koalice ODS, TOP09 + dva solitéři z SNK a ČSSD. Kdo čekal, že se něco na radnici změní s nástupem této koalice, ten se pravděpodobně hluboce zmýlil. Po městě se těsně poté co zastupitelstvo zvolilo novou radu, daly zaslechnout „zaručené zprávy“, že ten a ten kontroverzní městský úředník to má s nástupem TOP09 na radnici spočítané, nebo že ta a ta firma dlouhodobě „sosající“ z městských rozpočtů skončí. Skutečnost však zůstala zcela jiná. 

Někdejší nepřátelé TOP09 a ODS si padli kolem krku a mávnutím kouzelného proutku našli společnou řeč. Jsem velmi zvědavý, jestli si například TOPka vzpomene na nutnost provedení výběrového řízení na provozování městských vodovodů a kanalizací pro které hlasovala na jednom z veřejných zasedání zastupitelstva. I největšímu optimistovi musí být jasné, že z toho nic nebude a firma Stavokomplet si své tučné zisky a výsadní postavení udrží minimálně do konce volebního období a možná i déle, pokud se někde neobjeví nějaký nezkorumpovatelný nadšenec se silou s tím něco dělat. 

Už jenom z letmého pohledu do zápisů z jednání rady města lze konstatovat, že změny nelze prostě čekat. Zprofanovaní úředníci jsou dále jmenováni do komisí pro vyhodnocování výběrových řízení, místo aby byli odejiti. Velmi křiklavý případ je třeba vedoucí odboru územního rozvoje a památkové péče Ing. Havlíček - pravá ruka nechvalně proslulého místostarosty Vávry a častý účastník jeho kontroverzních záměrů, podivných výběrových řízení a zakázek. Odstoupivšímu místostarostovi Vávrovi tak přes tuto strategickou osobu zůstal na radnici stále velký vliv. Spolupráce Ing. Havlíčka s jeho novým nadřízeným (pokud není nadřízený jen formálně) generálem Nekvasilem musí být zcela jistě postavena na zcela jiných principech než „uvážlivé hospodaření s majetkem města“ jak stojí v předvolebních materiálech místní TOPky.  Odvážné výkřiky TOP09 o nutnosti vyšetření a objasnění některých podivností na radnici jsou nyní také u ledu. Naopak - tyto skandály pomalu utichají a ztrácí se pomalu přikryté někde vzadu jako by se vlastně nic nestalo. Až by se mohlo zdát, že toto schovávání všech kauz je právě podmínka koaliční spolupráce. 

Je zcela jasné, že ODS se svými šesti zastupitelskými mandáty hraje na radnici určitě první housle. Rozhodně je také nejzkušenější stranou v oblasti různých politických triků a fíglů v našem městě. Ostatní koaliční partneři musí prostě bezmezně kolaborovat, aby si udrželi své prestižní pozice na radnici. To ostatně není nic nového. Už v minulém volebním období to předvedla Strana zelených v čele s panem Šnaiberkem, pak totéž předváděl i odvolaný místostarosta Javůrek. Mohu všechny sympatizanty s ČSSD ujistit, že takové mnohdy pravicové „ šílenosti“ jako např. panem Javůrkem připravované převedení Brandýského zámku na samostatnou společnost, zdražení vodného a stočného či činění tichých kroků k umožnění těžby písku „U jatek“ by nikdy neprošly hlasováním členské schůze ČSSD. ODS si zkrátka umí své kolaboranty „odměnit“ ať už v podobě odhozených drobečků nebo udržení loajálních „poturčenců horších Turka“ co nejdéle na radnici. Tito kolaboranti pak většinou kašlou na členskou základnu a dělají si, co chtějí a tím své straně ještě škodí.  Můžeme se jen domnívat, co je k tomu vede. Ale to jsem již odbočil. V případě TOPky se ale o kolaboraci nedá mluvit, přece jenom je to pravicová strana s velmi podobným programem a zájmy jako ODS. Jen budoucnost ukáže, jestli se tato dosud neposkvrněná část koalice neušpiní. 

Někteří zastupitelé se nechali slyšet, že s novou koalicí zvítězily zájmy lobbistů. Když k tomu připočteme stále stejné „profláknuté“ lidi, kteří svůj vliv uhájili - jen již nejsou tak na očích, jako jejich nadřízení se ustanoví (možná i naoko) dva zatím doufám poctiví místostarostové - a hned je rčení na začátku článku víc než vystihující. Vše prakticky zůstalo stále ve starých kolejích. Můj názor potvrzuje i starosta Přenosil, který se v Městských listech vyjádřil, že se nedají očekávat změny, které by zcela překopaly radnici. Brandýskoboleslavští kmotříci, lobbisté a zákulisníci si musí mnout ruce - jedeme dál…

Lukáš Peldřimovský

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.