Město očima nezávislého člověka

Vojenští velitelé skončili, město jim udělilo plaketu

08.07.2013 10:58

Místostarosta Nekvasil, bývalý generál a náčelník generálního štábu Armády ČR, seznámil radu města s tím, že ke dni 27.6. došlo ke změnám na velitelských místech v posádce ve Staré Boleslavi. Odešel velitel sil podpory brigádní generál Pavel Adam a velitel vojenské policie plukovník generálního štábu Milan Diviak.

Z jednání rady města vyplynulo, že vzhledem k tradičně dobré spolupráci města a posádky, navrhl místostarosta Nekvasil radě města při příležitosti slavnostního nástupu posádky dne 27.6. předat oběma velitelům Svatováclavskou plaketu města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, jako ocenění jejich osobního přínosu k rozvoji vztahů mezi posádkou a městem. Starosta města Ondřej Přenosil, z pověření rady města, předal oběma velitelům při slavnostním nástupu v areálu staroboleslavských kasáren tuto plaketu.

Z rozhodnutí ministra obrany Picka, v současné době ministra v demisi, ale v této funkci bude pokračovat i ve vládě Jiřího Rusnoka, jak již dříve oznámil, posádka ve Staré Boleslavi bude jednou ze dvou posádek, které se zruší. Podle veřejně dostupných zdrojů by však měly končit pouze síly podpory. Část důstojníků by měla přejít na nové působiště, velká část důstojníků pak úplně do civilu. Toto opatření bylo přijato z úsporných důvodů.

Jak je veřejnosti známo, ve Staré Boleslavi však bylo vojenských útvarů více. V lese mezi Boleslaví a Hlavencem sídlila vojenská policie, o kus dále pak jednotka letectva zabývající se satelitním monitoringem, pod přímým velením vojsk NATO sídlícím v německém Reimsteinu a ještě hlouběji v lese pak byli rakeťáci.

Před lety jsem byl, jako jediný novinář, pozván do jednotky letectva, měl možnost prohlédnout si neutajovanou část zařízení a pořídit dokonce i fotografie. Samozřejmě pod dohledem a se souhlasem vojenské kontrašpionáže. A právě v této jednotce jsem byl svědkem, jak citlivé jsou pozorovací schopnosti satelitů a jak dokonalé fotografie země jsou schopné pořizovat. A právě proto jsem se poté tak tvrdě stavěl proti výstavbě amerického radaru v Brdech.

Z tohoto důvodu se domnívám, že jak tato jednotka, tak i rakťáci ve městě i nadále zůstanou a vyprázdní se pouze hlavní areál kasáren. Co s tímto areálem bude dále se teprve uvidí, ale jak dosavadní praxe armády ukatuje, bude areál s největší pravděpodobností nabídnut k prodeji k dalšímu, již nevojenskému, využití.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.