Město očima nezávislého člověka

Volby nahrály nestabilitě sněmovny i vlády

27.10.2013 11:37

Výsledky parlamentních voleb ukázaly na několik zásadních faktů. Za prvé se opět snížila účast voličů oproti minulým volbám. Podle mého názoru jde o nespokojenost s politikou v zemi vůbec, což se s největší pravděpodobností projevilo u voličů s nejnižšími příjmy a vzděláním. Ti si totiž zřejmě mysleli, že jejich přání stejně politici nenaplní a udělají si koalice stejně podle svého, a proto k volbám vůbec nešli. A bylo jich přes 40 %. To dobré není.

Vítězem voleb se, stejně jako v roce 2010, stala ČSSD. Bylo to však ještě větší Pyrrhovo vítezství nežli tenkrát. ČSSD dostal jenom přes 20 %. Což je nejhorší výsledek od roku 1992. Způsobila to jednak všeobecná nechuť voličů k zaběhnutým, dlouholetým stranám, takže i bývalí voliči sociální demokracie přeběhli jinam a jednak velice mdlá, nicneříkající volební kampaň. Namísto úderného sloganu, který by voliče oslovil, se objevovala klišé. Nechápu proč se například neobjevilo heslo „zabráníme dalšímu okrádání lidí.“, či něco podobného? Jasné selhání manažmentu u ČSSD.

Vítězem voleb se tak fakticky stalo Babišovo ANO. Bez něj se žádná vláda nesestaví a on to ví, takže si může klást takové podmínky, že na ně ČSSD nebude moci přistoupit, pokud se nechce vydat cestou ODS a jejího ustupování Kalouskovi. Pokud by ČSSD touto cestou šla, dopadne jako ODS. Navíc o tom, jak se bude ANO chovat, neví nikdo nic. Jedno je však jisté. Babišovi se vyplatily vložené peníze a americká firma odvedla skvělou práci. Vždyť ANO dostalo tolik hlasů i zásluhou skvělého a úderného volebního hesla, Bude líp. A na to lidé rádi slyší. Jenomže ono líp nebude.

Opětovně se do sněmovny dostala KDU –ČSL a ústy svého předsedy Bělobrádka ihned oznámili, že nepodpoří žádnou vládu podporovanou komunisty, a tím se vyjednávací prostor pro Sobotku velice zužuje. Jak známe lidovce z minulosti, dokázali vládu potopit již několikrát.

Stejnou neznámou je Okamurův Úsvit. Kromě jím tolikrát prosazovaném zákonu o referendu bez výjimek, nic dalšího Okamura neřekl. Utěšovat Sobotku může jeho prohlášení, že se budou snažit chovat státotvorně. Tak uvidíme.

Volby jenom prokázaly, že ODS je na cestě vedoucí k zániku. Jakmile nebudou mít její příznivci možnost přiživit se na státních penězích, utečou jinam, o nic jiného totiž příznivcům této strany nikdy ani nešlo. A nepomůže jim ani TOP 09. Nikdo s nimi totiž do koalice nechce a s největší pravděpodobností skončí v opozici bez významnějšího vlivu.

Jak Babiš, tak Bělobrádek prohlásili, že vládu za podpory KSČM nepodpoří. Tím se opět 34 poslanců dostane mimo hru a eventuální koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL bude velice křehká, protože jak ANO, tak lidovci se kloní spíše k pravému středu, což je pro levicové ČSSD velice nevýhodné a bude muset pravděpodobně ze svého programu hodně slevit, což se opět projeví na počtu jejich příznivců.

Navíc není ani vyloučena koalice všech pravicových stran, i ta by totiž měla sto dva poslanců, ale pro naši zemi by to byla tragédie. Pokud lze Babišovi věřit, že do holportu nepůjde ani s ODS, ani s TOP 09, nic jiného než koalice s ČSSD není možná. Navíc, když Okamura opakovaně prohlašoval, že do vlády nechce. Jak vyplynulo s povolební debaty předsedů stran, Babiš od téhož tvrzení již začal couvat.

A závěr? Ač dvakrát nemusím Václava Klause, tentokrát souhlasím s jeho tvrzením, že se jednalo jen o mezivolby. I já se totiž domnívám, že tyto volby krizi politiky nevyřešily, navíc ji jenom prohloubily. Vzhledem k výsledkům voleb ani nemůže vzniknout silná, programově shodná vláda, a tak není vyloučeno, že nám povládne ještě drahnou dobu Rusnokova vláda a nejsou ani vyloučeny brzké předčasné volby.

Jedinou nadějí jsou pro mne noví poslanci, kteří se nebudou chtít vzdát svých peněz a budou tenhle nejpravděpodobnější slepenec držet u moci zuby nehty, aby se volby neopakovaly. Pro zemi, ale ani pro její občany, výsledky těchto voleb zlepšení života zřejmě nepřinese.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.