Město očima nezávislého člověka

Všemi deseti jsem pro referendum

24.11.2011 16:28

Od počátku let devadesátých tvrdím, že v zastupitelské demokracii je institut referenda tou nejprůhlednější formou politiky. U  nejvýznamnějších změn, které ovlivní život obyvatelstva mnohdy na řadu desetiletí, by mělo být referendum naprosto běžnou záležitostí. Ve Švýcarsku to takhle funguje po celé generace a nikdo tam netvrdí, že lidé jsou natolik nevědomí, nerozumějí té které záležitosti, a proto musí rozhodovat pouze osvícení a naprosto geniální profesionální politici. Nechali to zkrátka na lidech.

Tvrdím, a stojím si za tím se vší vážností, že ani nejčistší politik, a že jich u nás máme jako šafránu, nedokáže věc posoudit z praktického hlediska natolik, jako lidé, kterých se to či ono bezprostředně dotýká.

Stejně tak tvrdím celá desetiletí, že výmluvy na to, že referendum je příliš drahé, jsou jenom výmluvami politiků, kteří nechtějí přijít o svou moc. A samozřejmě možnost zisku pro sebe. Kdyby nebyly všechny, a to zdůrazňuji, všechny městské či státní zakázky neskutečně předražené, kdyby stát i přes odírání těch nejchudších, nevyhazoval nesmyslné peníze za korupční nákupy vojenské techniky a všeho dalšího, na referenda by peníze měl.

Jenom nechuť politiků, a to už dvacet let, brání přijetí zákona o referendech, jako o běžné politické praxi a na celostátní úrovni.  

Referendum, tedy lidové hlasování, o výstavbě Kauflandu považuji za naprosto legitimní, demokratickou a nejprůzračnější formu rozhodování. Jsem pro něj a budu ho prosazovat.

Vede mě k tomu několik důvodů. Kromě nejdemokratičtějšího způsobu demo kratos – vlády lidu, má nynější zastupitelstvo znovu rozhodovat o něčem, co odhlasovalo zastupitelstvo předešlé.

Nemám tolik času, a ani se to v zápisech neuvádí, abych vystopoval, jak kdo v minulém zastupitelstvu o Kauflandu hlasoval, ale jedno je určité, z toho minulého zastupitelstva je v tom současném naprostá většina, jestli jsem dobře počítal, tak třináct. Bylo by moc zajímavé vědět, jak kdo z těchto zastupitelů tenkrát hlasoval. Možná bychom se divili, kdo a proč tak najednou změnil názor. A my teď, mám na mysli nás nové, co jsme přišli až vloni, máme tahat kaštany z ohně za minulé zastupitelstvo?

Nechť si rozhodnou občané sami v referendu, pokud se jich dostaví více jak 50% oprávněných voličů, budeme se muset jejich názorem řídit.

Zároveň bychom měli občanům říci, co by je čekalo, kdyby se Kaufland stavěl a co by je mohlo čekat, kdyby se odmítl. Ono to totiž není tak jednoduché, ale o tom jsem již psal minule.

Budu zásadně pro referendum, ale zároveň budu velice prosazovat, aby se v něm objevila jasná a všeobsahující otázka. Jste pro Kaufland Ano – Ne, by rozhodně nestačilo. Mohlo by se totiž stát, že bychom se mohli být černou dírou. Bez jediné svítící lampy a v zimě bychom možná při větším přídělu sněhu ani nevyjeli. I to by se totiž mohlo stát. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.