Město očima nezávislého člověka

Vyhláška o herních automatech – nezrušila se ani jedna herna!

24.03.2013 11:29

V roce 2008 se při jednání zastupitelstva začalo poprvé hovořit o možnosti redukovat ve městě počet míst s herními automaty. Jako důvod změny vyhláška, jak jej prezentoval tehdejší místostarosta Javůrek, bylo zamezení existence heren v blízkosti škol a podobných zařízení, aby školní děti měly do heren ztížený přístup.

Tehdy byl sál plný provozovatelů hracích automatů a ukřičeli zastupitele tak, že se projednávání změny vyhlášky odložilo. Zastupitelstvo, to již bylo to současné, se k problému vrátilo opět na zasedání dne 8.12.2010. V březnu 2011, kdy byl zastupitelům opět předložen návrh vyhlášky i s místy, kde by se směly automaty provozovat, však návrh opět neprošel. Zastupitelé se pouze dohodli na tom, že bude o tomto problému zahájena opětovná veřejná diskuze.

Při pondělním veřejném jednání zastupitelstva se změna vyhlášky bude projednávat znovu a opět je radou města již připraveno znění této vyhlášky. V úvodu se uvádí, že v současné době působí na katastru města celkem třicet jedna heren. V navrhované novele vyhlášky je uvedena jedna změna, a to omezení provozování heren. V době od pěti hodin do osmi hodin dopoledne se hry nesmějí provozovat. To asi proto, aby školní mládež před zahájením vyučování nemohla na automatech hrát.

Součástí návrhu vyhlášky je i seznam heren, které by směly hrací automaty provozovat. A světe div se! Seznam zahrnuje, a tím umožňuje automaty provozovat, opět třicet jedna heren. Takže všechny.

A zde je jejich seznam.

Nejdříve Brandýs: Jambo – Pražská, Herna Šipka – Pražská, Herna – Olbrachtova, Restaurace Adria – Výletní, Restaurace u Mikeše – Zahradnická, Inferno – F. X. Procházky, Herna bar - Ivana Olbrachta, U Sokolovny – Zápská, Restaurace U Mašinky – Nádražní, Koruna – Komenského náměstí, Restaurace Na Vinohradech – Pražská, Herna Admirál –Pražská, Herna bar Gambie – Masarykovo náměstí, Restaurace Na Radosti – Královická, Denní bar Černý kůň – Masarykovo náměstí, Herna – Bar Atlantic – Královická, Savannah Caffe – Masarykovo náměstí, U Sama – Pražská, Na Hřišti – Spořilo, Cotton Club – Pražská, Bar Trinity – Královická, Casino – Masarykovo náměstí, Herna – Karla Tájka, Zvláštní provozní režim – Pražská a herna – Na Kopečku.

Ve Staré Boleslavi se jedná o tyto herny: Hotel Praha – Mariánské náměstí, Herna Bimbo – Okružní, Restaurace U Jelena – Komenského ulice, Restaurace Modrá Hvězda – Boleslavská, Herna –Bar-Classic – Boleslavská a nakonec Herna Labín – Mariánské náměstí.

Tento  seznam vyšel vstříc všem provozovatelům heren a míst, kde se hrací automaty nacházejí. Vůbec nezohlednil přání, aby herny nemohly působit poblíž škol a míst, kde se zdržuje školní mládež. Například všechny herny v Olbrachtově ulici jsou herny jen několik desítek metrů od základní i umělecké školy, totéž platí o hernách v ulici Zápská, je zde přece střední škola, stejně jako v ulici Královická. A v Boleslavi? Tam se dokonce povolily hrací automaty přímo naproti základní škole v Komenského ulici.

Všichni majitelé zařízení s hernami argumentovali tím, že přinášejí do rozpočtu města nemalé peníze, hovořili dokonce o milionech. Otázkou je, zda by město o peníze získané tímto způsobem vůbec mělo stát.

Sám jsem kdysi v novinách podrobně popisoval případ gamblera, který na automatech prohrával nejen celou výplatu, ale dokonce prohrál i rodinný dům. Mluvil jsem s ním, říkal, že se několikrát léčil, ale automaty byly silnější. Nakonec skončil jako bezdomovec. Se slzami v očích mi tehdy řekl, že kdyby nebyly automaty na každém rohu, asi by jim tolik nepropadl.

Vím, je to na každém z nás, ale tam, kde není lákadlo u nosu, počet závisláků by byl nižší. Naprosto jejich chování nechápu, osobně jsem nikdy za svůj poměrně dlouhý život nevsadil nikdy ani halíř a do ničeho včetně losů či sazky, ale viděl jsem a mluvil s bývalou ženou onoho gamblera, která nakonec musí žít u rodičů a za svého bývalého manžela platit dluh dva a půl milionu korun.

Domníval jsem se, že nová městská vyhláška vytěsní herny ze středů měst, jako tomu je u mnoha dalších měst v republice. Nestalo se. Proto tuto vyhlášku svým hlasem nepodpořím, i když jsem stoprocentně přesvědčen, že ji koalice odhlasuje. Císař Vespasianus kdysi na dotaz syna ohledně peněz vybíraných za veřejné záchodky prohlásil: Peníze nesmrdí. Těm, kdo tuto vyhlášku schválí zřejmě nesmrdí peníze vybrané od většinou nemocných lidí a dětí.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.