Město očima nezávislého člověka

Vyplatí se vůbec vrazit do kina 2,5 milionu?

30.05.2013 14:07

Od počátku letošního roku se v brandýském kině již filmy nepromítají. Je to tím, že se od tohoto data filmy v původním formátu 35 milimetrů již nedistribuují, nyní je nutné mít promítací zařízení v digitálním formátu.

Brandýské kino, stejně jako kině v Houštce, patří městu. Jsou pronajata. Město má podepsány nájemní smlouvy a zisk z obou kin je dán výší nájmu uvedenou ve smlouvách. Vše, co si podnikatelé, nájemci kina vydělají navíc, je jejich ziskem a je to v naprostém pořádku.

Nyní však stojí kina před problémem a město vlastně také. Investice do digitálního promítacího zařízení by stála 2,5 milionu korun. Nemalá částka při už tak napjatém rozpočtu města. A je zde problém. Má město do digitalizace filmového průmyslu ze svých prostředků investovat dva a půl milionu korun, nebo má na promítání filmů ve městě rezignovat?

Otázkou také zůstává, jaká byla v minulých letech návštěvnost kina při promítání filmů. Zdali by město v případě, že ze svého rozpočtu investuje tak velké peníze, by mohlo na nájemcích požadovat vyšší nájemné, aby se mu investice vrátila? A za jak dlouho by se tak stalo?

Osobně se domnívám, že pokud by nájemce kina, podnikatel, chtěl i nadále provozovat kino a mít zisky, měl by si investici do digitálního formátu zaplatit ze svého. Bylo by pak pouze jeho a v případě, že by od nájemní smlouvy s městem odstoupil, zařízení by si samozřejmě odvezl. Pokud by mu toto zařízení uhradilo město, bylo by to velmi snadné podnikání a bez rizika špatného investičního podnikatelského záměru, a to se mi nelíbí.

Pokud by se případná investice města do kina probírala na zastupitelstvu, dopředu říkám, že budu hlasovat proti této investici, protože se opravdu domnívám, že je pouze na rozhodnutí nájemce kina, zdali ho chce i nadále provozovat a vydělávat či nikoliv.

Dnes, kdy se městu neustále snižují příjmy, a přitom ve městě zbývá řada ulic ve stavu jak za třicetileté války, by dva a půl milionu korun bylo lepší investovat právě do nich, prospělo by to totiž daleko více lidem ve městě než nová promítací technologie.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.