Město očima nezávislého člověka

Výsledky voleb se musí respektovat

12.11.2012 11:52

V Ústavě České republiky se uvádí, že moc ve státě vykonává lid prostřednictvím volených zástupců vzešlých ze svobodných a demokratických voleb. Toto ustanovení by mělo být dodržováno vždy a za každých okolností, neboť jak občané státu svobodně volili, tak by měly vznikat vlády na všech úrovních. A to od té státní, přes krajské až po komunální.

Ve všech krajích republiky se již vítězné strany dohodly a oznámily složení rad a hejtmanů včetně jejich náměstků. Až na Středočeský kraj. Zde se jednání natahují až do posledního stanoveného termínu a občané kraje – voliči jsou tak natahováni na skřipec.

Když vypukla aféra Rath, mimochodem jsem osobně do dneška přesvědčen, že se jednalo o politickou objednávku a do dnešního dne nebyla podána obžaloba soudem, všeobecně se předpokládalo, že sociální demokracie v tomto největším a nejlidnatějším kraji republiky nezvítězí. Možná i proto se kauza Rath objevila na světle. Jde o kraj, který má ze všech krajů nejvyšší rozpočet a ten, kdo jej ovládne, významně ovlivní i parlamentní volby.

Stalo se něco, s čím především ODS, ale i TOP 09 vůbec nepočítaly. I tady, navzdory mediálnímu poprasku s Rathem, nakonec ČSSD zvítězila. A podobně jako v ostatních krajích, s výjimkou Plzeňského a Libereckého kraje, se na druhém místě objevila KSČM. Voliči tak rozhodli, ať se to líbí či nikoliv.

Jak ČSSD, ale tak i KSČM mají téměř shodné volební programy a téměř ve všem se shodují při řešení krajské problematiky. Všeobecně se proto předpokládalo, že koalice těchto dvou stran, která má v krajském zastupitelstvu pohodlnou většinu, bude velmi rychle dohodnuta a vlivná místa rozdělena mezi ně.

Jenomže to by nesměl být Středočeský kraj. Zde nikdy přece nejde nic tak, jak by mělo, a tak se jednání protahují, licituje se a dokonce byla zveřejněna snaha ČSSD o vytvoření menšinové krajské vlády s tichou podporou KSČM. Vzhledem k výsledkům voleb je to, dle mého názoru, čirý nesmysl. Jen blázen by na toto nevýhodné uskupení přistoupil. Vyjednávači sociální demokracie jakoby komunistů říkali: Ve všem nás podporujte, ale my si budeme vládnou sami tak, jak uznáme za vhodné. A zároveň si rozdělíme jen mezi sebou všechny lukrativní posty, které z vládnutí v kraji vyplývají.

Dnes, tedy v pondělí 12. listopadu, by se měly zveřejnit výsledky sáhodlouhého jednání a vyjednávání, především o lukrativní místa i ve Středočeském kraji. Jsem velice zvědav, jak se nakonec vše dohodlo. Ale už jenom samotná myšlenka, či hrátky s eventualitou, že by mohla vzniknout koalice s ODS, ve mně vzbuzuje pocit, že si vyjednávači sociální demokracie hrají s ohněm.

Spojovat se dnes s tak zkorumpovanou, zlodějskou a mafiánsko – klientelistickou stranou, by mohl udělat jen šílenec. Vždyť tato strana, v područí skutečného vládce republiky Kalouska z TOP 09, si klidně prohlasuje šílenosti, které na desetiletí významně poškodí stát a všechny jeho obyvatele. Tyto dvě zločinecké organizace, sama sebe nazývající politickými stranami, nutí občany do jakéhosi důchodového pojištění, o kterém se již nyní ví, že jenom okrade lidi a zisk z něho budou mít jen a pouze tyto fondy, nikoliv lidé po odchodu do důchodu. A s touto stranou, mám teď na mysli ODS, se chtějí vyjednavači ČSSD domlouvat?

Pokud to opravdu nebyla jen nátlaková akce na KSČM, aby ze svých požadavků slevila, pak by vyjednavači ČSSD do příštích parlamentních voleb nahráli komunistům a ti by pravděpodobně volby vyhráli A tohle chceme? Já tedy nikoliv.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.