Město očima nezávislého člověka

Vytunelovaná nemocnice se nevzdává

13.10.2011 18:28

Osud brandýské nemocnice je typickým příkladem tunelování v režii ODS. První dva majitelé, skrytí pod hlavičkou PP Hospitals, vyvedli z nemocnice více jak sto milionů korun. Ti první, v režii Tvarůžka, jako jednatele firmy a Nesnídala, coby ředitele nemocnice, ještě před samotnou privatizací vyvedli 16 milionů na účet jednoho z vlivných místních členů ODS a pokračovali v dalším tunelování. O záměru původních majitelů firmy PP Hospitals svědčí i to, že všechny jimi ovládnuté nemocnice byly vytunelovány. Druhý majitel, opět skrytý pod původní firmou, protože jenom ta měla a má podepsanou smlouvu s VZP, Vojtíšek, nemocnici vytuneloval do mrtě. Nezbyl jí už žádný majetek, i vybavení nemocnice je zastaveno u dvou bank za úvěry 10 a 5 milionů korun, které zmizely v černé díře, stejně jako 38 milionů korun za předražený prodej pozemků nemocnice městu.

Noví majitelé nemocnice se snaží obnovit důvěru pacientů, nemocnici nejen zachránit, ale ještě ji zmodernizovat. Mají to nesmírně těžké, neboť největší tunelář a podvodník Vojtíšek na ni uvalil insolventní řízení. A proč? Kvůli penězům přece. Při prodeji nemocnice současným majitelům jim předal seznam 254 věřitelů, kterým za Vojtíškova panování v nemocnici nikdo neplatil. Jenomže jaksi zapomněl na dvě firmy, a to jeho a společníkovu. Těm dluhy spláceny být nemohly, nikdo o nich nevěděl, a proto podali návrh na insolvenci. Kdyby soud totiž Vojtíšek vyhrál, stát by nemocnici zabral, odečetl by 70 % dluhů, které by zaplatili nakonec daňoví poplatníci a Vojtíšek by mohl opět, nyní už oddluženou nemocnici, koupit zpět a provádět s ní další finanční čachry.

Noví majitelé, v čele s jednatelem firmy Cvikovským, se tomuto scénáři urputně brání. Doložili doklady jednoznačně hovořící v jejich prospěch, podali několik trestních oznámení a žalob a záležitost dokonce došla tak daleko, že se o případ začal zajímat i státní zástupce.

Tím, že je nemocnice v insolventním řízení, má omezený přísun peněz z pojišťovny, ale i přesto do nemocnice přišli dva renomovaní lékaři. Na gynekologii přišel z jižních Čech primář Alfréd Dörr, doktor věd a bývalá primářka gynekologie vojenské nemocnice ve Střešovicích Hana Kašpárková. Oba lékaři jsou zárukou vysoké odbornosti a preciznosti v práci a pacientky jejich odborné kvality brzy poznají.

Tito dva lékaři si v současnosti budují nový tým na vysoké odborné, ale i lidské úrovni.

Stejné je to i s dětským oddělením, kam od listopadu nastoupí další nový primář Václav Kozák, který již v nemocnici působí zatím externě. I on si kolem sebe buduje vysoce kvalitní tým, aby poskytovaná péče byla na té nejvyšší úrovni.

Jakmile skončí, a všichni v nemocnici věří, že úspěšně, insolventní řízení, bude se pokračovat v obnově i dalších odděleních v nemocnici.

Brandýská nemocnice je spádovým zdravotnickým zařízením pro šedesát tisíc lidí, a po krachu soukromé nemocnice v Neratovicích jediným větším zařízením v širokém okolí.

Držme proto vedení všechny palce, aby soudní patálie vyhrálo, aby nedopustilo návrat zločince a tuneláře Vojtíška, který by nemocnici úplně rozprodal a není vyloučeno, že by z ní nakonec udělal ubytovnu pro zahraniční dělníky.

Nemocnici a lékaře potřebujeme všichni a vedení se z ní snaží vytvořit moderní a fundované pracoviště, ve kterém by byli pacienti spokojeni.

Já osobně brandýskému vedení držím palce a fandím mu. Od roku 1990 je to totiž jediné vedení nemocnice, které ji nechce vytunelovat, vydrancovat pro osobní prospěch.

Snad bude úspěšné.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.