Město očima nezávislého člověka

Z nehorázných cen vody bohatnou zahraniční akcionáři

25.07.2013 16:10

Podle údajů z otevřených zdrojů činily dividendy zahraničních vodárenských společností za rok 2012 1,7 miliardy korun. Tyto peníze od českých lidí  tak plynuly do ciziny. Dále  se v materiálu uvádělo, že ač spotřeba vody v Česku neustále klesá, zisky vodárenských firem neustále rostou.

A aby nerostly, zahraniční společnosti si své zisky vytvářejí neustálým zdražováním vody. Velice prosté, ale navýsost nemravné řešení. V ceně vody jsme se tak dostali na špičku Evropy. Ale nejen vody, totéž platí především o ceně za elektřinu, kterou máme nejdražší v Evropě, ale i o ceně plynu.

Naprosto u nás totiž chybí jakákoliv regulace cen, která je v západní Evropě zcela běžná. Stát prostě své občany hodil v plen zahraničním dravcům a ti nás odírají hůře než šlechta za feudalismu. Největší podíl ceny, lidem je to ale naprosto jedno, ti musí vše tvrdě platit, tvoří ti, kdož naprosto nic nevyrábějí, pouze na těchto médiích sprostě parazitují, distribuční firmy.

Patří jim elektrické dráty, plynárenské, vodovodní a kanalizační potrubí a za všechny tyto distribuční sítě lidé platí, aby se vykukové ve vedení těchto firem, samozřejmě, že v největší míře zahraniční, měli dobře.

Kdyby se stát, reprezentovaný vládou, poslanci a senátory, chtěl o své občany opravdu starat, neměl připustit, aby tyto distribuční firmy vůbec vznikly. Naprosto nic nevyrábějí, jenom z nás tyjí. A řeči o tom, že byly veškeré tyto sítě zastaralé, nefunkční a v havarijním stavu, jsou jenom oblbujícími řečmi. Viděl někdy někdo z vás, že by se vyměňovaly elektrické dráty? Viděl někdy někdo, že by se třeba z Káraného vykopávaly vodovodní roury a měnily se za nové? Vyměnil se snad kompletně celý hlavní řad plynovodu budovaného v šedesátých a sedmdesátých letech? Ani jedno.

Postup byl jednoduchý. Za směšné peníze se tyto sítě koupily, nedala se do nich ani koruna a začalo se vydělávat. A plynové potrubí, kanalizace a vodovody dál praskají, lidé jsou třeba teď v panujících vedrech bez vody a co dělají distributoři? Opravují jen a pouze havárie, jinak nic. A mají z nás miliardy.

Jsme naprosto vykradenou zemí, nepatří nám už téměř nic, ale za vše musíme tvrdě platit. A za tohle jsme kdysi zvonili klíči? Kdybych jenom tušil, kam se naše země a hlavně lidé v ní dostanou, nikdo by mě tehdy na náměstí nedostal. Doufal jsem, že se vrátíme tam, kde jsme byli nuceni v šedesátém osmém přestat pod pásy tanků. Tohle, co tady dnes máme, jsem nechtěl.

Vladimír Kapal       

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.