Město očima nezávislého člověka

Začínají se pomalu odkrývat karty

21.07.2014 14:04

Léto je sice v plném proudu, ale uteče jako voda a budeme tady mít říjnové komunální volby. Mohou změnit poměr sil na politické scéně přímo radikálně, ale také nemusí. Vše bude záležet na vůli občanů – voličů. Mnozí jsou se současným stavem spokojeni, to jsou ti, kdož jsou nějakým způsobem napojeni na nynější vládnoucí garnituru. Mají vše, co si přejí, jejich firmy jsou na seznamu rady města, který nikdy nikdo z veřejnosti, ale ani opoziční zastupitelé neviděli, vědí, že jestliže na jedné soutěži zakázku nedostanou, dostanou ji příště, neboť tak je to přece domluveno. A tak tito lidé, pokud jsou z města, jistě budou volit současnou koalici.

Je zde však velmi mnoho těch, kteří, takříkajíc, u lizu nejsou, a ti se vehementně snaží se k němu, a tudíž k hojnosti, dostat. Jsou nalezlí ve všech, nebo lépe řečeno, v některých uskupeních, které do voleb jdou. Tu je jeden, který chtěl od města za hubičku koupit celé okolí Probošťáku, aby si tam mohl vybudovat marínu určenou pouze pro VIP, podobně, jako tomu je golfového hřiště, jiný byl odstaven od tisku městské tiskoviny, a tudíž pravidelného příjmu a rád by to zase získal, a tak se na volební kandidátce objevuje také, další se pokoušel vydělat na privatizaci městských bytů, byl současným vedením odmrštěn, nevydělal nic, a tak se postavil proti němu. Samozřejmě se na kandidátce objevuje také. Zkrátka, bude jich moc, kdo se bude ucházet o voličský hlas lidu městského. Nikoliv proto, aby lidem pomáhal, pral se za ně, ale aby pomohl jen a pouze sobě.

Nebojte se, čtenáři Brandýských novin, až bude čas a kandidátky budou muset být zveřejněny, budu o všech informovat, skoro všechny totiž moc dobře znám.

Na kandidátkách se ale objeví i lidé, kteří by chtěli své obci a lidem opravdu pomoci, kteří jdou do voleb ne pro svůj prospěch, ale z čirého altruismu. I takové znám a i o nich se později veřejnost, čtenáři BN, dozví.

Zatím mohu informovat pouze o tom, co bych rád prosazoval já. V tomto končícím volebním období se toho mně osobně prosadit mnoho nepodařilo. Ono to ani nešlo, vždyť se jednalo podle scénáře, co navrhne opozice a zejména Kapal, šmahem zamítat, i kdyby to bylo sebelepší. Jeden příklad za všechny. Kdysi jsem navrhoval na veřejném zasedání, zrušit vypsanou privatizaci domů Na Kloboučku, neboť tam bylo příliš mnoho chyb, nejasností a protestů. Toto usnesení jsem navrhl já, opozičník a věčný kritik všech leváren a svinstev, které se u nás děly, dějí, a pokud volby nic nezmění, i dít budou. Tehdy bylo dvanáct koaličníků proti. Poté, snad tři vteřiny po tomto odmítavém hlasování, opozice byla tehdy vzácně jednotná, totéž, ale naprosto totéž, navrhl starosta Přenosil. A ejhle, pro byli tehdy všichni, tedy i opozice. Když jsem se po zasedání ptal jednoho z vůdčích osobností koalice, proč neodhlasovali můj totožný, ale dřívější návrh, odpověď zněla: „A ty se divíš? Vždyť jsi opozice!“ A to byl ten hlavní problém. Pokud opozice navrhla dobrou věc, koalice ji ze zásady odmítla, zatímco, pokud dobrou věc navrhla koalice, opozice ji hlasováním podpořila. A takhle to chodilo pokaždé. Není proto divu, že se nepodařilo prosadit téměř nic.

A co bych chtěl prosadit, pokud dostanu důvěru občanů v příštím volebním období a pokud bude konstelace příznivější? Především konečně otevřenou radnici. Nic, naprosto nic by nebylo tajné. S výjimkou zákonných záležitostí, ale těch je minimum. Chci se pokusit donutit budoucí zastupitelstvo, aby už konečně Městské listy psaly pravdu, i když by pro vedení města nebyla lichotivá. To bych moc chtěl, stejně jako dát i tam možnost občanům, aby se v nich mohli svo1bodně a necenzurovaně vyjádřit. Podotýkám, že by příspěvky musely být znakově omezené, na rozdíl od zastupitelů, kteří by měli mít naprostou volnost při vyjadřování svých názorů.

Dále bych velice rád pomohl prosadit, aby bylo každé veřejné zasedání přenášeno živě na internetu, tomu se koalice, především celá TOP 09, tvrdě bránila. Dále bych rád pomohl prosadit, aby se při tvorbě územního plánu města více dalo na občany a ne na nějaké nadřízené úředníky, schvalovat se územní plán zřejmě, jako celek, bude až po volbách.

V oblasti školství bych velice rád zveřejňoval výsledky jednání a postoje školských rad, veřejnost má přece právo vědět, kdo a jak jejich děti učí. Stejně tak bych rád prosadil, aby byly zveřejňovány usnesení všech komisí, veřejnost má přece právo vědět, co odborníci doporučují radě města a jak se k těmto doporučením rada postaví.

Další záležitostí, kterou bych rád prosazoval, je zrušení nesmyslného vybírání poplatků za parkování, považuji to za odírání občanů a nemorální jednání. Zároveň bych rád podrobil podrobné analýze členství města ve všech různých spolcích a svazcích, do kterých se musí pravidelně přispívat, ale pro zlepšení života obyvatelům města nepřinášejí vůbec nic.

Rád bych prosadil daleko užší a konstruktivnější spolupráci města s nemocnicí, vždyť nikdo z nás neví, kdy ji bude velmi nutně potřebovat. A především mi dlouhodobě vadí rozhazování, zbytečné rozhazování, peněz za různé poradenské firmy, když na to má město téměř tři sta úředníků. Pokud by totéž nedokázali, tak se budou muset poroučet.

Moc mi vadí i způsob vedení stavebního úřadu, dostávám spoustu mailů se stížnostmi občanů, vadí mi i na můj vkus až příliš monarchistické akce na zámku, raději bych tam viděl něco jako divadelní zámecké léto včetně dalších kulturních akcí po celý rok, ale především v létě, vždyť zámecké nádvoří k tomu přímo vybízí.

Je pravdou, že město i nyní podporuje sport ve městě, ale zdá se mi, že je příliš skoupé, nežli dávat statisíce do pofidérních spolků, dal bych městské peníze především na mládežnický sport. A hlavně bych rád prosazoval, aby se postupovalo uvážlivěji při nákupu všeho možného za veliké peníze, které potom v rozpočtu citelně chybí.

Je toho moc, co jsem se snažil prosazovat již nyní, například jsem dlouhodobě a zásadně proti pískovně, vždy jsem byl proti zdražování, nesmyslnému zdražování, vodného a stočného, stejně tak jako zvyšování cen za odvoz popelnic, zkrátka všeho, co vykrádá lidem peníze z beztak hubených peněženek.

A ještě jednu, naprosto zásadní záležitost bych velice rád pomohl prosadit a budu se o to snažit, seč mi síly dovolí. Zrušit všechny seznamy firem rady města a zavést naprosto otevřenou formu zadávání veřejných zakázek, a to formou elektronického tržiště. Prosazuji to již celé čtyři roky, zatím marně. Tam, kde tuto formu zavedli, vykazují úspory u veřejných zakázek až o třicet procent, a jistě všichni uznáte, že při výši městského rozpočtu se jedná o veliké peníze.

Zdali se mi má předsevzetí podaří naplnit, bude záležet především na vás, na občanech. Je nezbytně nutné, aby k volbám přišlo co nejvíce občanů – voličů a mělo šťastnou ruku.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.