Město očima nezávislého člověka

Zápis opravdu jako hrom!

02.12.2013 11:23

Město je od loňského roku členem Národní sítě zdravých měst a v rámci tohoto projektu je určeno do místní Agendy 21. Při plnění kritérií této agendy město dosáhlo kategorie D. Pro postup do vyšší úrovně je nutné splnit další kritéria a jedním z nich je schválení statutu Komise Zdravého města a místní Agendy 21 a členů komise.

Statut komise Zdravého města a místní Agendy 21 vymezuje působnost v daných oblastech a seznam členů komise.

Tak, toto je přepis zápisu z jednání rady města. Víte, milí čtenáři o co vůbec jde? Já o této akci něco málo vím z jednání zastupitelstva, ale ani tam toho příliš řečeno nebylo, a proto jsem hlasoval proti vstupu města do tohoto spolku.

V zápisu není ani jediné jméno člena komise, ani jediná zmínka o tom, co bude komise vlastně projednávat, ani jediná zmínka, zdali je členství v komisi hrazeno či nikoliv. Informace veškerá žádná. Připadá mi to, že se rada města tímto zápisem občanům vysmívá, jako jim chtěla vzkázat: „Podívejte, co jsme si zase odhlasovali, ale o co jde a koho se jedná, tak do toho vám nic není. Jednou jste si nás zvolili, tak teď držte klapačky.“

Domnívám se, že celá tato akce je jen dalším tunelem na městské rozpočty, vždyť za členství se musí platit a ne málo. Samotnému městu, lidem v něm, nic pozitivního nepřinese. Jde zase jen o to, aby se někteří z vyvolených lehce dostali k penězům.

Jedná-li se radním opravdu o zdravé město a o město pro lidi, měli by se postavit za rukojeť dětského kočárku a jet se projet po městě, aby viděli, jak musejí po městě jezdit maminky. Možná by se divili. Anebo ještě lépe, ať si radní usednou do invalidního vozíku a pokusí se vyjednat si cokoliv na Městském úřadu. To by se divili, jak „krásný a snadný“ mají vozíčkáři na úřady přístup. A nemuselo by se jednat jen o jednání na úřadech, stačilo by se po městě na invalidním vozíku projet a pokusit se přejet silnici po přechodu.

Zdravé město, to též znamená zdravé ovzduší, ať se radní jenom jdou podívat a podýchat si prach vířený pískařskými náklaďáky v Boleslavi. A poslechnout si ty rány, když se děravou ulicí řítí prázdný pískař. I to je totiž zdravé město, nikoliv jakési zbytečné členství, komise a já nevím, co ještě.

Kdyby totiž naši radní chtěli mít opravdu zdravé město, tak by se museli všemi silami snažit o zamezení dalších činností, zhoršujících životní prostředí a nedělat utajeně vše pro to, aby byla například otevřena další pískovna téměř na náměstí. Měli by se všemi silami snažit, aby se konečně začal ve Staré Boleslavi budovat obchvat a nečekat na to, až se kraj milostivě uráčí na něj dát peníze.

A nějaké komise a členství v podobných nesmyslech lidem ve městě nepomůže. Nebo si radní myslí, že je pro občany města důležitější běh městem nežli zamezení průjezdu kamionů? Stačí se jen ptát lidí.

A jedna rada starého muže na závěr. Slovutní radní města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, než pořizovat takovéto zápisy z jednání rady města, tak raději nic. Aspoň si proti sobě nepopudíte ty, co zápisy čtou.

Vladimír Kapal   

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.