Město očima nezávislého člověka

Zastupitel Martin Vokurka vystoupil z ODS

11.05.2012 19:44

Ve čtvrtek 10. května se objevila zpráva, že zastupitel Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi Martin Vokurka ke dni 30. dubna ukončil své členství v ODS.

Jako důvod vystoupení z ODS uvedl především osobní důvody, ale také vyjádřil nesouhlas se současnou politikou ODS. Přitom nespecifikoval zda se jednalo o celostátní působení ODS či o městské. Hned ve čtvrtek jsem zastupiteli Vokurkovi volal, ale pouze mi od něho přišla SMS, že se momentálně nachází až do konce tohoto týdne v zahraničí. Jakmile se objeví opět doma, určitě se s ním spojím, abych zjistil podrobnosti.

Ukončením členství v politické straně mu však, dle zákona o obcích, č. 128/2000 Sb., nevyplývá žádná povinnost vzdát se mandátu zastupitele. Martin Vokurka může dále vykonávat svou funkci v zastupitelstvu a naskýtá se mu několik variant.

Varianta první, a podle mne ta nejpravděpodobnější, je, že si mandát ponechá a jakožto nestraník bude i nadále podporovat stávající koalici, která má i s ním dvanáct jistých hlasů. Počítám do koaličních hlasů i dva radní, kteří v radě města působní i přes nesouhlas svých stran, a to Daniela Procházku (SNK) a Josefa Daška (ČSSD).

Druhá, o něco méně pravděpodobná, nicméně i docela možná varianta, spočívá v tom, že by se Martin Vokurka svého mandátu vzdal a na jeho místo by automaticky nastoupil první náhradník podle výsledků komunálních voleb, a tím by byl někdejší zastupitel a radní František Tomášek. V tomto případě by koalice fungovala naprosto stejně jako dosud a udržela by si v zastupitelstvu svých jistých dvanáct hlasů.

Třetí, a nejméně pravděpodobná varianta by byla, kdyby si Martin Vokurka mandát ponechal, ale přestoupil by k opozici. Neznamená to vstup do žádné opoziční strany, ale v některých sporných záležitostech by prostě koalici nepodpořil. Tím by koalice měla jenom tu nejtěsnější většinu jedenácti hlasů, a to včetně hlasu Josefa Daška, jehož místní sdružení ČSSD ze Staré Boleslavi se prezentuje jako tvrdá opozice a opakovaně mu doporučuje, aby se členství v radě města vzdal.

Pokud však Josef Dašek dal na doporučení své vlastní organizace, jejímž byl donedávna předsedou a přidal se ke svým spolustraníkům – k opozici a pokud by se Martin Vokurka vymezil jako nezařazený zastupitel a hlasoval by společně s opozicí, pak by se koalice ODS a TOP 09 zhroutila a nebylo by vyloučeno ani zemětřesení na radnici.

To vše však bude jasné počátkem příštího týdne, až se Martin Vokurka vrátí ze zahraničí a budu se s ním moci spojit. Poté budu veřejnost okamžitě o celé situaci informovat.

Nicméně se domnívám, že nepravděpodobnější jsou první dvě uvedené varianty a koalice vydrží.  

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.