Město očima nezávislého člověka

Zbavit se všech bytů je zločin!

06.10.2011 14:49

Město už mnoho bytů ve vlastnictví nemá. V současné době je jich na tři sta, ale většina z nich jsou byty v Zahradním městě, které jsou majetkem města jenom na papíře a dočasně. Jakmile současní nájemníci doplatí hypotéky a uplyne zákonná doba, stanou se vlastníky bytů právě oni.

Jediné byty, které dosud město vlastní, jsou tudíž byty v sídlišti Na Kloboučku, a to ještě ne všechny. Půdní nástavby, pořízené z dotace Státního fondu bydlení, městu fakticky nepatří, nesmí se s nimi po řadu let nijak manipulovat. Město zatím vlastní pouze byty v původní zástavbě, je jich 119.

Nyní se však rada města rozhodla, že zprivatizuje i tyto byty, že je prodá. Je to sice o něco složitější, protože se musejí nástavby z těchto domů vyvést, ale byty prodat lze. Cena bude opět jistě nižší nežli při komerčním prodeji bytů.

Od samého počátku privatizace bytového fondu tvrdím, že prodej bytů za jinou, nežli tržní cenu je podvodem na majitelích rodinných domů ve městě, neboť i oni se podíleli svými daněmi na opravách a údržbě těchto městských bytů stejnou měrou jako jejich nájemníci, ale žádné cenové zvýhodnění při stavbě svých domků, na rozdíl od nájemníků privatizovaných bytů, neměli. Museli si zaplatit všechno a pěkně na dřevo. Museli si koupit za plnou cenu každou rozbitou tašku, umyvadlo, splachovadlo, zkrátka vše, co v městských bytech po desetiletí měli nájemníci zadarmo.

A je tady ještě jeden aspekt. Pokud město nebude mít v majetku žádný nájemní byt, jak bude moci pomoci mladým začínajícím rodinám, které na tržní koupi volného bytu prostě nemají a hned tak mít nebudou? Jak bude město řešit otázku bydlení u osob pro město velmi, velmi důležitých? Kam je umístí?

V současné době se bojíme o osud brandýské nemocnice, noví majitelé všemi silami bojují za její zachování i přes různé inslovenční soudy a omezení. Teď získali do svých řad velmi významného lékaře, primáře gynekologie, odborníka a vědce, doktora věd. Přišel, aby pomohl nemocnici. Jenomže přišel z Olomouce a potřeboval by byt. Je pro město důležitý? Řekl bych že ano, a to velmi. A kde pro něho vzít byt, když město žádný nemá a už pravděpodobně ani mít nebude?

Zastupitelstvo je ve složení takovém, jaké je. Koalice má dvanáctičlennou většinu, proto se domnívám, že i když se budu snažit prodeji posledních městských bytů, právě pro uvedené důvody, zabránit, koalice si prosadí své a byty se prodají.

Domnívám se, že je to velmi krátkozraké rozhodnutí, neřku-li dokonce zločin na občanech našeho města.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.