Město očima nezávislého člověka

Zemanův puč posílá ČSSD ke dnu

28.10.2013 11:28

Při druhém kole prezidentských voleb jsem do urny hodil hlas pro Miloše Zemana. Karla Schwarzenberga jsem si na prezidentském stolci vůbec nedokázal představit. Již tehdy jsem však napsal, že jsem dával hlas pro Zemana se skřípotem zubů. Jeho autoritářský způsob politiky, touha po absolutní moci, ale i předpoklad, že bude chtít zasahovat do politiky víc nežli je zdrávo, mé skřípění zubů opravňoval.

Stejně tak jsem se obával, že z pozice prezidenta bude vrážet klín do řad sociální demokracie. Měl jsem strach, že využije křídla svých příznivců a řiťolezců v ČSSD, k oslabení pozice této strany u veřejnosti. Kdo sleduje Miloše Zemana od počátku devadesátých let ví, že právě toto je způsob jeho politické práce. Divide et impera. Moc dobře věděl, že silná, sebevědomá a jednolitá strana, která by se po volbách spojila s další podobnou stranou a získala ve sněmovně většinu, a nedej Bože dokonce ústavní, by oslabovala jeho vliv a touhu po vládnutí.

Platí stále, že silná koalice, silná vláda, oslabuje vliv prezidenta a naopak, slabá vláda umožňuje prezidentu fakticky ovlivňovat praktickou politiku ve státě. Uveďme si příklad. Kdyby se naplnily preference těsně před pádem Nečasovy vlády, měla by nyní koalice ČSSD, KSČM ve sněmovně ústavní většinu. A Zeman by mohl vyskakovat jako čertík z krabičky, ale nic by nezmohl, vláda by si jela podle svého, stejně jako sněmovna.

Volby dopadly tak, jak dopadly. ČSSD je de facto prohrála, protože otěže vlády pevně třímá Andrej Babiš a jeho nesourodá poslanecká ekipa. Sněmovna je naprosto roztříštěná, není v ní jediná strana či hnutí, která by se vůči jiné nevystředila. A to je voda na mlýn ješitnému a sebestřednému Zemanovi. Právě v takových kalných vodách se mu nejlépe loví.

Jsem přesvědčen, že puč, který vypukl okamžitě po skončení voleb, byl dlouho předtím pečlivě připraven. Zeman nikdy nikde neřekl, že pokud ve volbách zvítězí ČSSD, jmenuje premiérem Bohuslava Sobotku, vždy tvrdil, že představitele vítězné strany a po volbách, že jmenuje premiérem toho, koho mu vítězná strana doporučí. Moc dobře věděl, že Hašek, Škromach, ale i Tejc, Chovanec, a další, Sobotku odstřelí. A oni to udělali!

Pro ČSSD je to polibek smrti, cesta, na kterou se již vydala ODS, je to cesta bez návratu, cesta do politického suterénu a do pomalého zapomnění. Odstraněním předsedy strany, který ač je nevýrazný, ač nemá patřičné charisma, ač dovedl stranu k nejhoršímu výsledku voleb v historii samostatné ČR, je zároveň odstraněním předsedy strany, která vyhrála volby.

Proklamovaný ekvivalent s Paroubkem nesedí. Jiří Paroubek rezignoval, protože ČSSD byla vyřazena Klausem s politického vyjednávání o vládě. Bohuslav Sobotka tuto možnost měl a dokonce ji mohl využít. Tlak na jeho odstoupení signalizuje pro ostatní potenciální koaliční strany, že ČSSD je nesourodá, vnitřně rozhádaná strana, tudíž je zákonitě pro potenciální koalici nedůvěryhodná. Vůbec bych se Babišovi nedivil, kdyby po Zemanově a Haškově puči, se sociální demokracií odmítl jednat.

Zároveň je puč, a to je vůbec nejstrašnější důsledek jednání Haška, jehož ambice hvězd se dotýkají, plivnutí, facka do tváře více než milionu lidí, kteří ČSSD dali důvěru. Domnívají se snad pučisté, že by v příštích volbách tito lidé opět dali hlas ČSSD? Pokud ano, jsou bezbřeze hloupí. V příštích volbách, a obávám se, že by se mohly konat již na jaře, by volební  výsledek přesně kopíroval ODS, možná, že ani to ne. Lidé se neradi nechávají fackovat ani si plivat do tváře. Prostě dají hlas komunistům, pokud budou chtít volit levici, nebo nějakému populistovi, ČSSD už nikoliv.

A ještě další důsledek bude tato zrada mít. Obrazí se v komunálních volbách. Vím, že ty jsou spíše o osobnostech, o lidech, nežli jen o stranách, ale i tak. Jak si budou moci být lidé v komunálu jistí, že něco podobného, jako ve vedení celé strany, neprovedou i lidé v nižších patrech?

Při sestavování kandidátek ČSSD jsem publikoval pravdu o způsobu vedení jednání, čistě účelovém a kmotrovském, bývalého vedení Okresního výkonného výboru Prahy východ. Toto vedení OVV mne chtělo při následující okresní konferenci ze strany vyloučit. Nakonec se o tom, k mé veliké lítosti, ani nejednalo, zato se vedení OVV změnilo. Byl jsem perfektně připraven, měl jsem sepsány relevantní a ověřené skutečnosti a opravdu se na to těšil. A proč to uvádím? Z prostého důvodu, nejen v části nejvyššího vedení strany, ale i na okresech, tedy alespoň na tom našem, se o demokracii vůbec nejednalo, jen a pouze o osobních mocenských ambicích.

Puč v režii prezidenta Zemana jsem očekával a obával jsem se ho. Nicméně jsem doufal, že přece jen nakonec nejen u prezidenta, ale i u části mocí posedlých členů vedení ČSSD, zvítězí zdravý rozum a především snaha o vyvedení státu z politické krize. Doufal jsem marně.

Vladimír Kapal

 

     

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.