Město očima nezávislého člověka

Znalecké posudky podle potřeby

21.05.2014 12:20

Na facebokovém profilu skupiny Brandýs nad Labem, o čem se mluví se objevila úvaha Jiřího Blahuta: To nám ale klesají ceny pozemků!

Na pondělním zastupitelstvu dne 19.5.2014 se bude projednávat směna pozemků v Zahradnické ulici za pozemky na Zápské, aby mohla společnost Dreamliner postavit Kaufland. Zarazila mě znaleckým posudkem stanovená cena pozemku, která je nyní ve vlastnictví společnosti Dreamliner (pozemek označený zeleně). Cena této orné půdy ve znaleckém posudku vychází na 789 Kč/ 1m².

Upozorňuji, že Město v roce 2009 pod vedením starosty Ondřeje Přenosila již odkoupilo od vlastníka nemocnice sousední pozemek v Zahradnické ulici klasifikovaný rovněž jako orná půda, kde znalecký posudek uváděl cenu 1.900 Kč/ 1m², takže z městské pokladny tehdy odteklo 38 míčů (pozemek označený červeně).

Do znaleckých posudků by se šotek vloudit neměl, to by mohlo smrdět. Nechápu tedy, co může za tím propastným rozdílem cen dvou přilehlých, v bonitě půdy shodně klasifikovaných a v územním plánu shodně definovaných pozemků být.

Co vy na to?

 

oplněno obrázkem o které pozemky vlastně jde.

íslem 1 označena nemocnice v Brandýse nad Labem.

Na včerejším zastupitelstvu jsem pro nemoc chyběl. Kolegy jsem požádal, aby se na podivnou hodnotu obou pozemků zeptali. Stalo se.

Starosta bez mrknutí vysvětlil, že oba znalecké posudky objednalo a zaplatilo město. Cena, kterou jsme zaplatili nemocnici byla cena tržní. Cena, kterou se vykazuje pozemek Dreamlineru je cena tabulková. Tolik odpověď Jiřímu Blahutovi, ale i občanům města, kteří nechápou, že cena se přece jako guma ohýbá podle toho, jak se to starostovi a jeho věrným hodí. 

Kdybych byl přítomen, stejně jako kolegové (viz článek Kaufland dokonáno jest) bych hlasoval proti směně. Důvody mám stejné jako popsal Vladimír Kapal, na jeden však v článku zapomněl.

Nerovnoměrné rozdělení infrastruktury mezi oběma částmi města. V Brandýse nad Labem máme 2x Penny, Lidl a Tesco, celkem 4 velké centra s možností nákupu nejen potravin. Ve Staré Boleslavi jen Normu.

Zastupitelé dnes nemají příliš nástrojů ovlivnit rozvoj města. Nemohou nařídit investorovi: „Tady bude stát Billa.“ Mohou ale nevyhovět a nesouhlasit se směnou městských pozemků, regulativy v územním plánu rozhodnout kde bude obytná zóna, kde zůstane zeleň, kde bude průmyslová zóna. Tím nesouhlasem nutí investora hledat jiné prostory a nasměrovat jej tam, kde víme, že to naši občané potřebují, že to pomůže rozvoji města.

Kaufland na Zápské ulici citelně zhorší životní prostředí obyvatel v těsném sousedství. Z jedné strany frekventovaný přivaděč k dálnici, z druhé strany místo zeleně zahrádek bude betonová plocha parkoviště. Hluk, smrad a místo stromů tlumící letní vedra plocha se sálajícím povrchem. Rozhodnutí zastupitelů je ve vztahu k těmto našim občanům neskutečně necitelné a přehlížející.

Ve vztahu k občanům Staré Boleslavi ani nemám slov. 

Stanislav Huml

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.